Wzmożony ruch ludności ukraińskiej na granicy polsko-niemieckiej

Choć ogólne przeświadczenie społeczeństwa podpowiada, że ludność ukraińska dotknięta konfliktem zbrojnym na terytorium ich Państwa traktuje ziemię polską jako etap przejściowy migracji na zachód, sytuacja zdaje się wyglądać odwrotnie.

Czy Niemcy przyjmują uchodźców z Ukrainy? Wzmożony ruch na granicy.

Zaostrzenie niemieckich przepisów dot. ukraińskich uchodźców zdefiniowało ustawowo legalność ich pobytu na terenie Niemiec. Wszyscy, którzy przekroczyli granicę i nie zarejestrowali się przed upływem trzech miesięcy w niemieckim urzędzie (do 1 września br.) przebywają na terenie Niemiec nielegalnie.

Sprawia to, że mamy do czynienia z ruchem powrotnym na terytorium Rzeczpospolitej. Na granicy możemy zobaczyć ogromny ruch wsteczny i coraz więcej Ukraińców decyduje się powrócić do Polski, której polityka imigracyjna w perspektywie rosyjskiej agresji na Ukrainę jest znacznie bardziej otwarta.

W tym miejscu da się zauważyć, że otwarta polityka Unii Europejskiej jest wybiórcza i po raz kolejny Rzeczpospolita Polska stanowi podstawowy kierunek migracyjny dla naszych wschodnich sąsiadów – wbrew powszechnie panującej opinii, że próbują oni tylko dostać się dalej – na zachód, tj. do Niemiec, Holandii, Belgii czy Francji.