Pracownicy z Indonezji alternatywą dla pracowników z Ukrainy

Od wielu lat polskie przedsiębiorstwa zatrudniały wielu obywateli Ukrainy, dzięki czemu mogły łatwo uzupełnić braki w kadrach. Jednak obecnie fachowcy z Ukrainy nie są w stanie sprostać oczekiwaniom właścicieli firmy. Odpowiednią alternatywą są zatem pracownicy pochodzący z Indonezji, którzy mogą łatwo wzmocnić rynek pracy w Polsce.

pracownicy z indonezji

Indonezja to kraj wyspiarski położony w Azji. Jego populacja sięga 260 mln obywateli, którzy żyjąc w tropikalnym klimacie, są przyzwyczajeni do trudnych warunków. Oprócz tego znani są z rzetelności, odpowiedzialności uczciwości oraz zaangażowania w wykonywaną pracę. Chociaż główną religią w Indonezji jest islam, nie zmienia to faktu, że można znaleźć także kilkanaście milionów katolików. Niemniej jednak kwestie religijne nie powinny sprawiać problemu profesjonalnemu przedsiębiorcy, ponieważ Indonezyjczycy są wyjątkowo otwarci w kwestiach religijnych, zwłaszcza w relacji pracodawca – pracownik.

Niestety Indonezja nie należy do krajów, w których sytuacja ekonomiczna zapewnia komfort życia. Coraz więcej obywateli decyduje się na migrację w celach zarobkowych, by móc utrzymać swoją rodzinę. Z uwagi na fakt, że okolice tego kraju nie obfitują w państwa o silnej gospodarce potrzebującej pracowników, mieszkańcy Indonezji nie boją się podróżować po całym świecie, by znaleźć stabilną pracę. Dla potencjalnego pracodawcy jest to kolejny plus, ponieważ wie, że jego pracownik będzie solidny i przewidywalny.

Pracownicy z Indonezji – zalety

Jednym z największych plusów zatrudniania obywateli Indonezji w Polsce jest fakt, że wymaga ono zgody wojewody. Taka zgoda jednak pozwala pracować tylko u wybranego przedsiębiorcy, co daje pewność, że pracownik nie rzuci szybko pracy, a właściciel firmy może utrzymać stabilność personelu i nie będzie musiał się martwić o pozyskiwanie kolejnych robotników.

Oprócz tego wiele firm z Indonezji planuje rozpoczęcie działalności na polskim rynku, a polscy przedsiębiorcy coraz częściej dostrzegają zalety zatrudniania Indonezyjczyków. Są oni zaskoczeni sumiennością i pracowitością tych ludzi, co wzmacnia pozycję Indonezji u polskich pracodawców.

Jednak zatrudnienie mieszkańców Indonezji ma również swoje minusy. Głównym problemem jest długi czas oczekiwania na sprowadzenie pracownika do Polski. Jest to związane głównie z terminami wydawania dokumentów po polskiej stronie. Zezwolenie na pracę wymaga oczekiwania od kilku tygodni do nawet trzech miesięcy. W dalszej kolejności pracownik musi udać się do polskiego konsulatu, gdzie musi ubiegać się o wizę, a to jeszcze bardziej wydłuża czas oczekiwania. Mimo to sprowadzenie fachowca z Indonezji jest opłacalne, ponieważ pracodawca otrzymuje rzetelnego i sumiennego pracownika na wiele lat.

W dobie wojny na Ukrainie należy szukać alternatywnych rozwiązań dotyczących sprowadzania na rynek obcokrajowców. Nie ulega wątpliwości, że motorem napędowym polskiej gospodarki byli mieszkańcy Ukrainy, którzy obecnie coraz częściej wyjeżdżają do Niemiec. Nie byłoby to jednak możliwe gdyby nie specjalnie uproszczone regulacje prawne i procedura wydawania pozwolenia na pracę. Niestety polski rząd nie planuje wprowadzić podobnych regulacji dla obywateli Indonezji.

Agencja Pracy Work Teams Sp. z o.o. jest zarejestrowana w konsulacie Indonezji w Polsce. Pozwala to na rekrutowanie mieszkańców Indonezji do pracy w Polsce. Agencja od wielu lat prowadzi działania w tej kwestii, dzięki czemu posiada ogromne doświadczenie i wiedzę. Zapraszamy do kontaktu wszystkie przedsiębiorstwa zastanawiające się nad zatrudnieniem pracowników z Indonezji.