Dłuższy czas na rynku pracy w Unii Europejskiej dla uchodźców z Ukrainy

Do minimum marca 2024 roku – taki okres ochrony tymczasowej obowiązywać będzie dla imigrantów z Ukrainy, zgodnie z nową dyrektywą Komisji Europejskiej. Jakie wsparcie uzyskają Ukraińcy, którzy obecnie w liczbie ponad 4,2 miliona korzystają z pomocy w całej Unii Europejskiej? Ułatwienie dostępu do opieki medycznej, prawo do edukacji, a także wsparcie na europejskim rynku pracy.

Takie działania, według ekspertów Platformy Migracyjnej EWL, ma za zadanie dać poczucie bezpieczeństwa uchodźcom z kraju objętego wojną. Legalny pobyt i wsparcie w szerokim zakresie pozwala na stabilne, bezpieczne życie. Co jednak więcej, dyrektywa Komisji Europejskiej ma swoje odbicie również w Polsce, szczególnie jeśli chodzi o rynek pracy i branże, które mają problem z pozyskiwaniem pracowników.

Dłuższy czas na rynku pracy w Unii Europejskiej dla uchodźców z Ukrainy

Zdaniem Rafała Mroza, dyrektora Platformy Migracyjnej EWL, przedłużenie wojny w Ukrainie może wiązać się z kolejną falą uchodźców na terenie Unii Europejskiej. W ten sposób kolejne osoby mogą szukać nie tylko schronienia, ale też zechcieć podjąć legalną pracę na terenie całej Unii Europejskiej. Oczywiście na ten moment, najwięcej Ukraińców osiedliło się w Polsce. Co więcej, ponad 430 tysięcy z nich pracuje już w Polsce, co ma pozytywne skutki dla polskiej gospodarki, szczególnie w sektorach, w których trudno o pracowników. Dłuższe prawa do legalnego schronienia to korzyści dla polskich pracodawców, większa stabilność dla niektórych branż, a także rozwój zawodowy i większe zarobki dla obywateli Ukrainy. Obecnie prawie połowa zatrudnionych w Polsce Ukraińców planuje zostać tutaj na dłużej – rok i więcej po zakończeniu wojny. Tak deklaruje 48 procent ankietowanych. Jedynie 22 procent Ukraińców chce wrócić do Ukrainy tak szybko, jak tylko będzie to możliwe.

Jak wyglądają obecne przepisy unijne, które obowiązują uchodźców z Ukrainy? Dotychczas, każdy obywatel Ukrainy, który od 24 lutego 2022 roku przekroczył granicę z jednym z krajów UE, ma prawo do legalnego pobytu, mieszkania i podjęcia pracy na terenie tego kraju przez 18 miesięcy, czyli do sierpnia 2023 roku. Jednak teraz Komisja Europejska znacząco wydłuża ten okres, bo aż do marca 2024 roku. Oczywiście okres ten może zostać wydłużony, w zależności od konkretnych decyzji i sytuacji w Ukrainie.